استفاده از لباس بلوچی در صنعت مد!

در قرن بیست و یکم، لباس های مد روز به شدت به یک زمینه صادراتی قوی تبدیل شده است. ترجیحات ما به یک سبک زندگی هارمونیک منجر می شود و همچنین تعیین می کند که ما چه کسی هستیم.

این روزها برندهای متعددی مانند لباس بلوچی، ماریا بی، گل احمد و غیره وجود دارند که طرح‌های نفیسی از لباس‌هایی را ارائه می‌کنند که اکثر خانم‌ها وسواس زیادی برای خرید آن‌ها دارند. روند مد هر سال تغییر می کند و ایده های مارک های لباس و بوتیک ها را نیز شکل می دهد.

علاوه بر این، پاکستان همچنین خانه بسیاری از صنایع دستی در لباس های سنتی است. هر استان پاکستان در صنایع دستی خود دارای اهمیت فرهنگی متفاوتی است، اما در میان همه، گلدوزی بلوچی شایسته ذکر ویژه است.

این گلدوزی های رز مشکی بلوچی ویژگی های چشمگیری بر روی لباس دارند.

گلدوزی دست ساز انتهای آستین ها را می پوشاند، با تکه های گلدوزی شده در جلوی لباس و یک جیب مثلثی دوزی شده در پایین سجاف.

به نظر می رسد که آنها طرح های پیچیده ای هستند که با دقت و توسط چنین ذهن خلاقی بدون استفاده از هیچ نموداری دوخته شده اند.

از دریچه تاریخ، بلوچی دوزی یکی از صنایع دستی کهن محسوب می شود که از نسلی به نسل دیگر منتقل شده است. هنر موجود در آن شامل رنگ‌های محو نشده، آینه‌های کوچک و رب انار استفاده پیچیده از نخ‌های رنگارنگ است. اعتقاد بر این است که این گلدوزی‌ها از تمدن مهرگره به 700 سال قبل از میلاد برمی‌گردد.

مهرگر محوطه بزرگی از دوران نوسنگی است که در گذرگاه بولان در دشت کاچی در بلوچستان واقع شده است. همچنین گفته می شود که این مکان قدیمی ترین مکان نوسنگی در شمال غربی شبه قاره هند است.

اعتقاد بر این است که زمانی که تمدن مهرگر در بلوچستان از طریق کاوش کشف شد، همین نقوش بر روی سفال ها و نمودارهای بلوچی رنگ موی لاکچری دوزی نیز روی گلدان ها دیده می شد.

 

  • منابع:
  1. The Intricacy and Beauty of Balochi Embroidery
  • تبلیغات:
  1. چراغ قوه دارای ال ای دی نورپرداز
  2. مبل هایی که با این پارچه ها مشهور شدند
  3. معجزه نبات در درمان یبوست!
  4. بهترین کیک مخصوص مجالس و میهمانی

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.